Rola notariusza w postępowaniu spadkowym
July 31, 2024
Rola notariusza w postępowaniu spadkowym
July 31, 2024

Umowy wspólników – co warto wiedzieć?

Jedną z najczęściej występujących spółek w biznesie jest spółka z o ograniczoną odpowiedzialnością. To kapitałowa spółka handlowa posiadająca osobowość prawną  oraz podlegająca specyficznym regulacjom Kodeksu spółek handlowych. Wspólnicy spółek z o.o. za zobowiązania spółki nie ponoszą odpowiedzialności większej niż umówiony wkład. Zarówno w procedurze zakładania spółek, jak i ich działalności istotną rolę odgrywa notariusz. Sprawdź, kiedy skorzystać z takich usług.

Zakładanie spółki a udział notariusza

Spółka powstaje w chwili, kiedy pomiędzy wspólnikami zawarta zostaje stosowna umowa. Minimalny wkład finansowy w spółkę musi wynosić 5 tysięcy złotych. Aby spółka mogła zacząć istnieć i działać zgodnie z prawem, zawarta umowa musi mieć formę aktu notarialnego, który sporządza notariusz.

Umowa spółki z o.o. powinna zawierać takie elementy jak:

  • pełna oraz skrócona nazwa spółki wraz z adresem siedziby,
  • przedmiot działalności w odniesieniu do Polskiej Klasyfikacji Działalności i kodów dostępnych na stronie PKD,
  • wysokość Kapitału Zakładowego,
  • ilość i podział udziałów w spółce, jeżeli spółka zakładana jest przez więcej niż jedną osobę wraz z określeniem minimalnego i maksymalnego poziomu udziałów przysługującego jednemu wspólnikowi,
  • wartość nominalną udziałów w spółce (minimum 50 zł w przypadku pojedynczego udziału),
  • określenie czasu trwania spółki (spółkę można utworzyć na czas określony lub nieokreślony),
  • powołanie zarządu spółki,
  • sposób postępowania w przypadku, gdy podczas głosowania liczba głosów będzie równa.

Notariusz jest osobą niezbędną w sytuacji, gdy w przyszłości wspólnicy chcieliby zmienić zapisy zawarte w umowie spółki. Dokonanie takich zmian wymaga formy pisemnej i sporządzenia odpowiednich adnotacji przed notariuszem. Nowa forma umowy musi być również uchwalona przez wspólników, a następnie zgłoszona w rejestrze sądowym.

Uchwały i zgromadzenia spółek – kiedy konieczna jest obecność notariusza?

W trakcie trwania działalności spółki wielokrotnie zdarza się, że wspólnicy spotykają się na wspólnych zgromadzeniach w celu omówienia istotnych tematów, podjęcia decyzji, przeprowadzenia działań czy podjęcia uchwał. Niektóre z nich wymagają jednak obecności notariusza. Zaprotokołowanie podjętych zmian w spółce przez notariusza konieczne jest w takich sytuacjach jak:

  • przekształcenie spółki,
  • zmiany w umowie spółki,
  • przeniesienie siedziby spółki za granicę,
  • rozwiązanie spółki.   

Aby dokument był ważny, notariusz musi być obecny w trakcie obrad wspólników spółki. Jest to jednak wymagane wyłącznie dla części spotkania, która dotyczy zmian wymagających obecności notariusza. Co do pozostałych uchwał mogą być one podjęte i zawarte w osobnym protokole. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby wszystkie zgromadzenia i spotkania wspólników spółek odbywały się w obecności notariusza. Taką konieczność można też zawrzeć w umowie spółki.

Kompleksowe usługi związane z umową wspólników zarówno w przypadku spółek z o.o. jak i innego rodzaju świadczy Kancelaria Notarialna Anety Sitnickiej w Warszawie.