Jak sporządzić umowę dzierżawy: rola notariusza w procesie
January 18, 2021
Umowy wspólników – co warto wiedzieć?
July 31, 2024
Jak sporządzić umowę dzierżawy: rola notariusza w procesie
January 18, 2021
Umowy wspólników – co warto wiedzieć?
July 31, 2024

Rola notariusza w postępowaniu spadkowym

Po śmierci danej osoby może przysługiwać spadek. Prawo do jego nabycia stwierdzane jest na podstawie postępowania spadkowego, które może być przeprowadzone zarówno w sądzie, jak i u notariusza. W drugim z wymienionych przypadków wydany zostaje akt poświadczenia dziedziczenia, który stanowi podstawę do nabycia stosownych dóbr. Na czym dokładnie polega rola notariusza w postępowaniu spadkowym?

Akt poświadczenia dziedziczenia – który notariusz może sporządzić dokument?

W celu sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia można wybrać dowolnego notariusza bez względu na miejsce zamieszkania spadkobierców, spadkodawcy czy siedzibę kancelarii. Dlatego też jest to często chętniej wybierana forma sporządzania odpowiedniego dokumentu niezbędnego w nabyciu spadku niż postępowanie sądowe.

W sytuacji, gdy angażujemy do sprawy sąd, należy zgłosić się do instytucji właściwej dla ostatniego miejsca zwykłego pobytu osoby zmarłej.

Notarialny akt poświadczenia dziedziczenia – jakie dokumenty są potrzebne?

Aby możliwe było sporządzenie przez notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia, muszą zostać spełnione określone warunki. Niezbędne jest:

  • zgodne stawiennictwo spadkobierców (testamentowych lub ustawowych),
  • przedłożenie testamentu, jeżeli spadkodawca go sporządził, odpisu aktu zgonu spadkodawcy wraz z dokumentem urzędowym zawierającym jego PESEL oraz dokumentów zawierających numery ksiąg wieczystych nieruchomości w przypadku, gdy zmarły takie posiadał,
  • przedłożenie odpisów aktów małżeństwa lub urodzenia spadkobierców.
Rola notariusza w sporządzeniu aktu poświadczenia dziedziczenia

Kiedy wszyscy spadkobiercy są obecni i dostarczone zostały stosowne dokumenty, notariusz przystępuje do wykonania protokołu dziedziczenia. W dokumencie tym spadkobiercy składają swoje zapewnienia spadkowe co do przyjęcia czy odrzucenia spadku. Na podstawie złożonych oświadczeń notariusz sporządza akt poświadczenia dziedziczenia, w którym wskazani są kolejno spadkobiercy oraz ich udział w spadku. Jeżeli spadkodawca pozostawił testament, dodatkowo notariusz dołączy do dokumentacji protokół otwarcia testamentu.

Kiedy akt poświadczenia testamentu jest gotowy, notariusz dokonuje rejestracji dokumentu w Rejestrze Spadkowym poprzez system teleinformatyczny Krajowej Rady Notarialnej. Za wykonanie tej czynności pobierana jest opłata, którą notariusz przekazuje następnie do Krajowej Rady Notarialnej.

Jeżeli przedmiotem spadku jest nieruchomość z księgą wieczystą, spadkobiercy mają obowiązek złożyć wniosek o ujawnienie swojego prawa w księdze wieczystej do sądu wieczystoksięgowego. Notariusz sporządzający akt poświadczenia dziedziczenia również ma obowiązek poinformować o zmianie właściciela nieruchomości właściwy sąd wieczystoksięgowy (art. 36 ustawy o księgach wieczystych i hipotece).

Kompleksowe usługi związane ze spadkiem, testamentem, jak i poświadczaniem dziedziczenia oferuje Kancelaria Notarialna Anety Sitnickiej w Warszawie. To kompleksowa pomoc i możliwość zarezerwowania spotkania w nieodległym terminie.